David Drahonínský opět triumfoval

Zveřejněno 02/08/2017

David Drahonínský, náš dlouholetý klient a světový šampion v paralukostřelbě, se zúčastnil další světové soutěže s vynikajícím výsledkem. Davide, gratulujeme!

V termínu 15.-23.7. se konal v Novém Městě nad Metují Světový rankingový závod a zároveň druhé kolo prvního ročníku Evropského poháru. Ačkoli vlastní závody začínaly v sobotu, pro nás, závodníky, probíhaly přípravy už od začátku týdne. V pondělí nás čekal oficiální trénink, během kterého proběhla i kontrola nářadí, na které vám zkontrolují rozměry vozíku, luk, šípy. Moje dva luky a veškeré vybavení bylo dle pravidel v pořádku. V úterý byl další trénink a ve středu jsem nastoupil ke kvalifikaci, kde se střílí dvakrát 6 sad po 6 šípech. První polovinu jsem zvládl excelentně a můj nástřel 345 bodů z 360 možných byl nejlepší v mojí kariéře. Bylo tak na dosah zároveň i překonání světového maxima, které jsem stanovil loni na ME ve Francii na celkovou hodnotu 676 bodů. V druhé polovině kvalifikace se mi ovšem již tolik nedařilo. Nejvíc se na tom podepsalo velké horko, které špatně snáším, a možná jsem také až příliš chtěl překonat rekord a koncentrace na moji rutinu prohrála v mojí hlavě souboj s počítáním bodů. Každopádně výsledek z druhé poloviny 326 bodů mi zajistil nejvyšší nástřel v této sezóně – 671 bodů a první místo do vyřazovacích soubojů, které mě čekaly další den odpoledne.

Ve čtvrtek jsem měl v osmifinále volný postup a ve čtvrtfinále jsem narazil na vítěze z ruské dvojice Donstoi Konstantin – Dorofeef Alexander. První jmenovaný na mě nestačil a já postoupil do semifinále, v kterém jsem měl poměřit síly s iránským reprezentantem Kakoosh Majid. Ani Majid netrefil své šípy blíže středu než já, a tak jsem si zajistil finálovou účast v nedělním programu, v kterém mě čekal Jean Pieree Antonios z Finska, který je několikanásobný medailista z MS, ME, mistr světa z roku 2013 a mistr Evropy 2006, 2010, 2014. Účastnil se i Letních paralympijských her 2004 v Aténách, 2008 v Pekingu, 2012 v Londýně a 2016 v Riu.

V neděli bylo oblačné počasí a i dost větrné. Naše finále se střílelo v dopoledních hodinách. Absolvoval jsem trénink a před 11 hodinou jsem už čekal, až nás rozhodčí zavede na finálovou střelnici. V první trojici šípů jsem zasáhl 8, 10, 8 a soupeř odpověděl 7, 6, 7, takže náskok 6 bodů mě mohl uklidnit, ale člověk se musí dál soustředit a neusnout na vavřínech. V dalších 4 sadách moje šípy neopustily žluté pole a soupeř svou ztrátu navyšoval, konečné skóre 138-127 znamenalo jasné vítězství a já mohl zvednout ruce nad hlavu. 

Z Nového Města nad Metují jsem odjížděl jako vítěz druhého kola Evropského poháru a celkově, díky své neúčasti na prvním kole, jsem skončil druhý. V příštím roce se tento Pohár koná znovu a tentokrát plánuji zúčastnit se obou kol a své výsledky zase o něco posunout.

David Drahonínský