Očkování proti chřipce

Zveřejněno 27/08/2017

Každoročně se v České republice nakazí chřipkou desítky tisíc lidí. Dostatečný přísun vitamínů, zdravý životní styl a další obdobná preventivní opatření však proti zákeřným virům, i díky našemu pohybu mezi lidmi v zaměstnání či v dopravních prostředích, nemusí stačit. Bránit se proti chřipce však můžeme i účinným preventivním očkováním. Tento rok je k dispozici nová vakcína VAXIGRIP TETRA.

CO TO VLASTNĚ CHŘIPKA JE?
Chřipka je virové onemocnění, které se v naší republice vyskytuje poměrně pravidelně v období od ledna do března. Projevuje se horečkami, zimnicí, bolestmi hlavy, kloubů a svalů. Někdy se setkáváme i s kašlem a rýmou. U většiny pacientů chřipka odezní do týdne, ale bohužel výjimkou nejsou ani komplikované průběhy se zápalem plic nebo například s postižením srdce. Obecně nejvíce jsou ohroženi pacienti ve věku nad 65 let, lidé s chronickým onemocněním plic, srdce či ledvin, rovněž pak pacienti s cukrovkou, onemocněním jater či sníženou imunitou.

JAK SE CHŘIPKA PŘENÁŠÍ A JAK SE JÍ TEDY MŮŽEME VYHNOUT?
Přenos je jednoznačně od nemocného člověka, a to kapénkovou cestou. Inkubační doba je zhruba 1-2 dny, přičemž vstupem do organismu bývají nos, ústa a oční spojivka. Vzhledem k tomu, že se jedná o virové onemocnění, antibiotika se v této situaci nepodávají. Pomůže klid na lůžku, léky na srážení teploty (paracetamol, ibuprofen), dostatek tekutin a vitamínů.

OČKOVÁNÍ JE ÚČINNÁ PREVENCE
Očkování proti chřipce je velmi účinnou prevencí proti tomuto onemocnění. Předpokládá se, že zabrání nákaze až v 70-90% případů a ve velmi vysokém procentu také předejde komplikacím. Letos bude v Evropě a také v ČR nově dostupná čtyřvalentní vakcína proti chřipce – VAXIGRIP TETRA, do níž byl přidán čtvrtý chřipkový kmen, a proto poskytuje širší ochranu než původní třivalentní. Její vyšší účinnost potvrzuje a doporučuje nejen Světová zdravotnická organizace, ale i řada národních i nadnárodních organizací. Nejlepší doba, kdy byste se měli nechat naočkovat proti chřipce, je samozřejmě ještě před začátkem chřipkové sezóny, tedy v průběhu října a listopadu. Očkuje se jednou dávkou, přičemž ochrana nastoupí cca za 14 dní.

TeamPrevent-Santé si význam očkování nejen proti chřipce uvědomuje, a proto je komplexní nabídka vakcín ne-dílnou součástí našich služeb. Svým klientům navíc hlídáme očkovací plán a aktivně je na jednotlivé termíny očko-vání zveme.

MUDr. Luděk Pelikán, MBA